مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان

آیا برجام دست دولت از بورس را کوتاه میکند! است و غالباً سودهای ثابتی را طی بازههای زمانی به مشترکین خود میدهند. شرکت بیمه تعاون از ابتدای سال مالی تا پایان بهمنماه بیشترین درآمدی که به دست آورد متعلق به رشته بیمه «ثالث – اجباری» با ۳،۱۴۴ میلیارد ریال بود که تشکیلدهنده ۳۴ درصد از کل درآمدهای اعلامشده طی ۱۱ ماه گذشته بود. بیشترین فروش محصولات این شرکت معدنی در اختیار «کنسانتره آهن (خشک)» با ۶۰۲،۳۷۸ تن بود که نرخ فروش این محصول ۲ میلیون و ۸۵۵ هزارتومان اعلام شد که نسبت به ماه گذشته ۳ درصد کاهش یافت. بنابراین بازارهای مالی با تعیین قیمت سرمایه و وجوه، بنگاهها را در تصمیمگیریهای سرمایهگذاری و برنامهریزیهای مالی کمک میکنند. اگر مردم با سرمایههای نه چندان کلان به بازار بورس بیایند و در آن سرمایه گذاری صورت بدهند، علاوه بر اینکه میتوانند از رکود پول خود جلوگیری نمایند به رشد صنعت و فعالیت شرکتهای مختلف هم کمک خواهند کرد.

انجام سرمایه گذاری با واسطه در بورس به کسانی که زمان و وقت کافی برای یادگیری اصول سرمایه گذاری و روشهای سرمایه گذاری در بورس ندارند، در رسیدن به سود و درآمدی مطلوب کمک شایانی میکند. شاخص «یورو استوکس 600» با افت 0,75 درصدی در سطح 434 واحد قرار گرفت. شاخص «دکس 30» بورس آلمان نیز با کاهش 1.42 درصدی به 13.504 واحد سقوط کرد. این خط روند از اوایل سال ۱۳۹۷ تشکیل شده و هر باری که شاخص کل به این خط روند برخورد داشته است با افزایش تقاضا و تغییر جهت قیمتی جدی همراه بوده است. هر بورس کالایی را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار می گیرد نامگذاری می کنند. هر چند که بنگاههای فروشنده این اوراق، میبایست دارای خطوط پشتیابی کننده از طرف بانکهای تجاری باشند. چون با این کار منابع مالی مورد نیاز بنگاههای اقتصادی برای توسعه فعالیتها تأمینشده و در نتیجه رونق کسبوکار، اشتغالزایی و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور را به دنبال خواهد داشت. رشد بورس سهام و جاافتادن آن در عملیات تجاری و اقتصادی، با انقلاب صنعتی اروپا و شکوفایی اقتصاد تازه متحول شده آن همراه بوده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بورس خبرگزاری صداو سیما،شاخص کل در شروع معاملات بورس در حالی با روند نسبتا مثبت اغاز شد که در نیمه دوم بازار با اعلام خبر حذف ارز ترجیحی در جریان تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۱ در مجلس شورای اسلامی موجب افزایش تقاضا بر عرضه شد؛ به طوری که معامله گران بیش از ۹ میلیارد و ۴۳۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله زا به ارزش ۵ هزار و ۱۳۸ میلیاردتومان داد و ستد کردند. همچنین ارزش مبادلات در بورس از 15 میلیون ریال به بیش از 150 میلیارد ریال در سال 1357 افزایش یافت. شاخصهای اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی معاملات امروز جمعه 4 مارس 2022 را با کاهش ارزش سهام آغاز کردند. معاملهگران امروز در بازار سرمایه ۵۴۶ هزار و ۹۵۴ معامله به ارزش ۵ هزار و ۲۵۹ میلیارد تومان انجام دادند. صندوق یاقوت آگاه و همچنین همای آگاه با پرداخت سود ماهانه از جمله صندوقهای درآمد ثابت و قابل معامله در بورس هستند. در این بازار واحدهای سرمایهگذاری صندوقهای سرمایهگذاری قابل معامله و واحدهای سرمایهگذاری صندوقهای زمین و ساختمان که نزد سازمان بورس ثبت شده اند به شرطی امکان معامله را دارند، که حداقل سرمایه صندوقهای سرمایهگذاری قابل معامله50 میلیارد ریال و حداقل سرمایه صندوقهای زمین ومسکن 200 میلیارد ریال و با نام باشند.

شرکت فرابورس ایران همچون دو بورس فعال کشور – بورس اوراق و بورس کالا- با مجوز شورای عالی بورس ایجاد شده و تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار قرار دارد، با این تفاوت که ورود به بازارهای فرابورس از شرایط و الزامات کمتری برخوردار بوده و شامل بازارهای متنوعی میباشد که این تفاوتها را به اختصار در زیر تشریح میکنیم. همچنین نمادهای فزر، توسن و شجم نیز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس داشتند. نکتهای که در این رابطه باید مدنظر قرار گیرد آن است که شاخص کل با رشدی که امروز تجربه کرد به سقف کانال نزولی میان مدت خود رسیده است. به گزارش همشهری آنلاین، امروز یکشنبه (۱۵ اسفند ۱۴۰۰) شاخص کل بورس با افزایش ۲۳ هزار و ۸۳۵ واحدی به یک میلیون و ۳۲۲ هزار واحد رسید. به گزارش خبرگزاری موج، شاخص بورس در پایان جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه یکشنبه 15 اسفند 1400 با رشد 23835.26 هزار واحدی به 1,322,617.68 واحد رسید. امروز نمادهای فولاد،کچاد، فملی، پارسان،شبندر،فارس و شپدیس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند. از طرفی هم در روز کاری آتی شاخص کل به سد میانگین متحرک 200 روزه توانی خود خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید