پیش بینی بورس فردا ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

آیا برجام دست دولت از بورس را کوتاه میکند! این گواهی از اوایل دهة 1960 میلادی مطرح شد و به دلیل انعطافپذیری، تنوع و بازار دست دوم سازمان یافته، به سرعت گسترش یافت. تمرکز فعالیت این بازار در استفاده از ابزارهایی است که به اشخاص و بنگاههای تجاری این امکان را میدهند که به سرعت نقدینگی خود را به میزان مطلوب درآورند. دستورالعمل پذیرش و عرضه اوراق بهادار در فرابورس ایران، فعالیت آن را در قالب چهار بازار مجزا تبیین کرده است که در بازار اول، دوم و اوراق مشارکت، انواع اوراق بهادار پذیرفته و در بازار سوم، تنها عرضه اوراق بهادار انجام می شود. بورسان: شاخص کل بورس اوراق بهادار در جریان معاملات امروز همانطور که در پیش بینی بورس روز گذشته گفته شده بود، روند صعودی پر قدرتتری را پیگیری کرد و جهش 1.84 درصدی را تجربه کرد و در ارتفاع 1.322 میلیون واحدی قرار گرفت. در این حالت، از نقد شدن پیش از سررسید بدهی واحدهای متقاضی سرمایه یا ناشران اوراق بهادار جلوگیری میشود و در نتیجه ضربههای کمبود نقدینگی تأثیر محدودتری بر واحدهای سرمایهگذار خواهد داشت. در حال حاضر در اغلب کشورهای دنیا، بورسهای اوراق بهادار فعالیت میکنند. بازارهای مالی علاوه بر تفکیک ریسک اشتغال و سرمایهگذاری، افراد را قادر به ایجاد تنوع در سرمایهگذاری میکنند.

این نوع صندوقها تقریبا نیمی از ترکیب دارایی خود را در سهام و مابقی را در دیگر اوراق بهادار سرمایهگذاری میکنند. بر همین اساس با توجه به تعامل سازمان بورس و اوراق بهادار با معاونت علمی و فناوری و همچنین سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی، بازار شرکتهایکوچک و متوسط ایجاد شد و مقررات سهلتری برای آن در نظر گرفته شده تا شرکتها بتوانند از این طریق به آسانی وارد این بازار سرمایه شوند. رشد بورس سهام و جاافتادن آن در عملیات تجاری و اقتصادی، با انقلاب صنعتی اروپا و شکوفایی اقتصاد تازه متحول شده آن همراه بوده است. با در نظر گرفتن این واقعیت که پسانداز و سرمایهگذاری برای رشد اقتصاد حیاتی هستند، بازار سرمایه پلی است که پسانداز واحدهای اقتصادی دارای مازاد را به واحدهای سرمایهگذاری که بدان نیازمندند انتقال میدهد. شاخص «دکس 30» بورس آلمان نیز با کاهش 1.42 درصدی به 13.504 واحد سقوط کرد. تعداد معاملات انجام شده در فرابورس نیز ۲۸۴ هزار و ۹۸۰ بود.

شاخصهای اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی معاملات امروز جمعه 4 مارس 2022 را با کاهش ارزش سهام آغاز کردند. شاخص کل بورس در آغاز معاملات با رشد ۲۲ هزار واحدی در سطح… نکتة قابل توجه آن است که در هنگام افزایش قابل ملاحظه معاملات سهام، کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، آلمان، سوئیس، قوانین و مقررات ناظر بر معاملات سهام و ضمانتهای اجرایی لازم برای آن را وضع کردند تا از هرگونه تقلب و پایمال شدن حقوق صاحبان سهام جلوگیری شود. مقدمه: برای پذیرش شرکتها در هریک از بازارهای بورس و فرابورس، رعایت برخی شرایط نظیر سابقه و سودآوری لازم است. شرایط خرید و فروش سهام در عرضههای اولیه کمی با سهامهای عادی متفاوت است. بنابراین فرابورس ایران با ساختار و جایگاه قانونی مشابه بورس ولی با شرایط پذیرش و معامله ساده تر ایجاد گردید تا حوزه شمول بازار سرمایه کشور را گسترش دهد. خانه سرمایه از سال ۱۳۹۰ با جمع آوری بهترین اساتید فعال در بازار و ارائه پکیج آموزش بورس در طی سالیان اخیر، توانسته دانشآموختگان زیادی را به این حوزه وارد کند. واژه بورس از نام خانوادگی شخصی به نام “واندر بورس” اخذ شده که در اوایل قرن چهاردهم در شهر بروژ بلژیک می­زیسته و صرافان شهر در مقابل خانه او گرد هم می­آمدند و به دادوستد کالا، پول و اوراق بهادار میپرداختند.

در صندوقهای سهامی بخش اعظم ترکیب دارایی سهام است و مابقی ترکیب را اوراق بهادار تشکیل میدهد. بورس اوراق بهادار با ایجاد فضای رقابتی به عنوان ابزاری اقتصادی، باعث میشود که شرکتهای سود ده، بتوانند از طریق فروش سهام به تأمین مالی بپردازند و برعکس شرکتهای زیانده به طور خودکار از گردونه خارج شوند. شاخص «یورو استوکس 600» با افت 0,75 درصدی در سطح 434 واحد قرار گرفت. نکتهای که در این رابطه باید مدنظر قرار گیرد آن است که شاخص کل با رشدی که امروز تجربه کرد به سقف کانال نزولی میان مدت خود رسیده است. به گزارش خبرنگار حوزه بورس خبرگزاری صداو سیما،شاخص کل در شروع معاملات بورس در حالی با روند نسبتا مثبت اغاز شد که در نیمه دوم بازار با اعلام خبر حذف ارز ترجیحی در جریان تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۱ در مجلس شورای اسلامی موجب افزایش تقاضا بر عرضه شد؛ به طوری که معامله گران بیش از ۹ میلیارد و ۴۳۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله زا به ارزش ۵ هزار و ۱۳۸ میلیاردتومان داد و ستد کردند. از جمله نکات مثبت بازار امروز میتوان به رشد ارزش معاملات خرد سهام و حقتقدم به بالای 5192 میلیارد تومان خبر داد که امری ثبت برای ادامهدار بودن رشد کلیت بازار محسوب میشود.

دیدگاهتان را بنویسید